Nykredit – Saint Donat, 24 okt 2018

En härligt frisk och kall morgon, cirka 10 grader, mötte oss på St Donat.
Vi startade på hål 1, och med i bollen hade jag ett par trevliga golfkamrater; Lars Rutberg, Per Dahlstedt samt ”Pedro”. Positivt att det var lagtävling så att stämningen i bollen höjdes ytterligare.
Som vanligt var fairways och greener i utmärkt skick på St Donat. Ruffen var tjockare så den gällde det att undvika.
Från en kylig start så kom solen fram och började värma härligt. Det kändes även som detta hjälpte golfen för hela laget och vi spelade alla betydligt bättre de sista 9 hålen.

Vi hade medvind i vårt lag och kompletterade varandra väl och fick ihop 80 poäng vilket räckte till en andra plats. Jag lyckades få ihop par/birdie på hälften av banans hål och med denna vann jag A klassen och bästa score totalt.

Vid lunchen kändes det som ett härligt party. Vi hade en födelsedagsjubilar med oss och Nykredit bjöd på ett mycket fint prisbord samt en god lunch. Dessutom härligt väder och strålande sol! Tack Nykredit, samt också ett mycket stort tack till Annika & Lars Rutberg för ett trevligt arrangemang.

Mats Nilsson